Gyakran megesik, hogy foltok keletkeznek kedvenc bútorainkon. Ez nem is csoda, hiszen nap mint nap használjuk őket. De vajon hogyan szabaduljunk meg tőlük anélkül, hogy visszafordíthatatlan károkat okoznánk a kedvenc kanapénkban vagy fotelunkban? Mik a házi folttisztítás módszerei?
Az otthonunkban sajnos állandó harcban állunk a kiömlő ételek és italok okozta foltokkal. De vajon lehetséges-e eredményesen foltot tisztítani házilag? Számos olyan kosztípus van, amitől nem könnyű megszabadulni, és a szennyezett felület anyaga is beleszámít abba, hogy a folttisztítás mennyire lesz eredményes.
A házi megoldásokkal sokszor nagyobb kárt okozunk, mint amekkora kár eredetileg történt. Ha látványos és intenzív folt ömlött a kedvenc bútorunkra, akkor szakemberre van szükségünk!
Ebből az írásból kiderül hogy mely foltokkal nem érdemes házilag próbálkozni. Ha ezekről van szó, akkor egy kárpittisztító szakembert kell keresnie. A szakember nemcsak szükséges eszközökkel, de nagy tapasztalattal is rendelkezik a bútortisztítás, folteltávolítás terén.
Amennyiben a legkedvesebb fotelén vagy a gyönyörű új kanapéján a most következő típusú foltok közül az egyiket látja, akkor csörgessen meg! Jobban jár így, mintha házi módszerekkel támadást indítana a folt ellen.
Milyen folttípusok vannak a tiltólistán?
Ahol emberek élnek, ott kosz is keletkezik, ahol pedig étkezünk, ott ételfoltok, italfoltok keletkeznek – nem véletlenül mossuk gyakran az asztalterítőt. De vajon mennyire makacsak ezek a foltok, és hogyan lehet kiszedni őket egy-egy bútordarabból?
1. Vörösbor-folt a fehér kanapén

Csak nem egy kis egri bikavér ömlött a kanapéra egy gyertyafényes, romantikus este során? Előfordulhat bárkivel, hogy kiloccsan a vörösbor, nyilván senki nem örül neki. Még kellemetlenebb a helyzet, ha világos vagy fehér a kanapé színe, amire ömlött, mert annál jobban meglátszik rajta a folt. Gyakori tipp, hogy sót kell a foltra tenni, ez azonban a lehető legrosszabb ötlet: a só a foltot ugyanis nem távolítja el, a kanapé színét és anyagát azonban roncsolja. A vörösborfolt tipikusan olyan szennyeződés, amelynek eltávolítását jobb, ha szakemberre bízza.
Ennyi, amit házilag lehet tenni: egy ronggyal vagy papírtörlővel itasson fel a kiömlött borból annyit, amennyit csak lehet, hogy az ne folyjon le a kanapé szivacsának a mélyére, majd egy popsitörlővel vagy nedves törlőkendővel – plusz víz vagy vegyszer hozzáadása nélkül- törölje át a foltot. De súrolás nélkül, mert nem fizikálisan eltüntetni a foltot, mert attól csak kibolyhosodik a szövet! Ezt követően hívjon egy szakembert, aki szakszerűen eltávolítja a kanapéról a vörösborfoltot.
2. Olajfolt a kanapén
Megeshet az is, hogy olajfolt kerül a kanapéra. Különösen akkor fordul elő az ilyen, ha a kanapén eszünk, de ha kicsi a lakás, az sem ritka, hogy a tűzhely a kanapé közelében van. Egy óvatlan mozdulat a salátával vagy a sült krumplival, és kész a baj. De nincs mindennek vége. Mit tehetünk az olajfolttal a kanapén?
Amit semmi esetben ne tegyen: a bolti tisztítószereket ne dörzsölje a zsírfoltba, olajfoltba – nem fog semmilyen csodaszertől hirtelen eltűnni az olajfolt a kárpitból. Itt csak papírtörlőt használjon. Addig nyomogassa rá, amíg olajos lesz a papír. Ez tipikusan az az eset, amikor kárpittisztító mestert kell hívni, akinek speciális vegyszere van, ami eltünteti az olajfoltot.
3. Vérfolt a kanapén

Többféle úton kerülhet vér a kanapéra, és egyikről sem szoktunk sokat beszélni, sőt, inkább hallgatunk róluk. Lehet ez egy-egy nehéz nap a hölgyeknél, egy orrvérzés, egy szúnyogcsípés, egy pattanás, vagy egyszerűen csak megvágjuk magunkat a papír szélével, vagy bármi egyébbel. Az elvadult házibulit már nem is említeném…
Nagyon sok minden okozhat véres balesetet, ami nyomot hagy a szöveten. Egy biztos: a vérfoltot észre fogjuk venni, mert elég látványos!
Ami a legfontosabb: ne öntsön a foltra sót! A só marja a szövetet, és egyáltalán nem szedi ki a foltot, legfeljebb elhalványítja, és nagy eséllyel a kárpiton egy egészen másfajta folt keletkezik majd. Amit tehet: vegyszer nélkül törölje át egy hideg vizes ronggyal vagy nedves törlőkendővel a vérfoltot, hogy kicsit híguljon, halványodjon: hogy jöjjön ki annyi a szövetből, amennyi lehet. Ezután hívja a szakembert.
A vérfoltra van egy különleges szerem, amellyel el tudom azt távolítani. Lakossági forgalomban nem kapni, mert veszélyes szer: még a szakemberek is csak kesztyűben nyúlnak hozzá.
4. Zsírfoltok a lakásban
Zsírfolt aztán tényleg bármitől lehet: hiperaktív macskától vagy túlpörgött kisgyerektől egyaránt. A kanapé épségének veszélyforrás bárki, aki nem figyel rá. Előfordul, hogy a házikedvenc vagy a kisgyermek szalvétának használja a kárpitot. Ez esetben mind a vegyszerezést, mind a gőztisztító gépet kerülni kell, mert nem hatékony: a zsírfoltot a gőz nem távolítja el. A zsírfolt ilyenkor nemcsak benne marad a kárpitban: a folt a magas hő hatására csak még jobban szétterül a szövetben.
5. Gyümölcsfoltok a kárpiton

Egy délutáni sárga- vagy görögdinnyedesszert nyáron, a tévé előtt? Őszibarackot vagy szilvát eszik a gyermek a kanapén? Könnyű gyümölcsfoltot kenni a kedvenc bútorainkra.
Sajnos vannak olyan gyümölcsök, amik bizonyos kárpitokon maradandó károsodásokat okozhatnak.
Egyszer láttam, hogy a székre ledobott iskolatáskában maradt a banán hétvégére, s elkezdett folyni… amikor levették a székről a táskát, a szöveten ott volt a banánfolt. Ezt a foltot sajnos semmilyen szeremmel sem tudtam kiszedni, maradandóan megfogta a bútort.
Annyit lehet ilyenkor tenni, hogy nedves ruhával, törlőkendővel áttörli a gyümölcsfoltot, hogy híguljon. Azt viszont a a legkevésbé sem ajánlom, hogy házilag kísérletezzen, mert egy nem megfelelő vegyszerrel igen könnyen fixálhatja a foltot a bútorkárpitban.
6. Gépolaj, gépzsír foltok
Ha egy fárasztó nap után még autót vagy biciklit is kellett szerelni, és kimerültségében az első útja nem a fürdőbe, hanem a kanapéhoz vezet, akkor nagy eséllyel gépolaj kerül a bútorra.
Volt olyan eset is, hogy egy költöztető cég figyelmetlen dolgozója gépzsíros kézzel fogta meg a zöld kanapét. A tulajdonosok rosszul lettek, amikor meglátták.



Szerencsére volt annyi lélekjelenlétük, hogy nem nem nyúltak hozzá vegyszerekkel. Van egy speciális szerem, amellyel nagyjából három perc alatt nyom nélkül el lehet tüntetni a foltot – ebben az esetben is ezt történt.
Amennyiben gépzsír vagy gépolaj kerül a kanapéra, ne tegyen semit, csak hívja a szakembert: ez a fajta szennyeződés semmilyen más módon nem jön ki.
7. Ismeretlen foltok a lakásban

Az is előfordulhat, hogy még csak nem is tudja beazonosítani a foltot a kárpiton, egy vadul sikerült házibuli esetében például, vagy ha hetekkel később veszi észre, mert valaki párnát tett a foltra. Rengetegszer hallottam már azt a mondatot, hogy „Egyszer csak ott lett”.
Talán az volna az első gondolatunk, hogy biztos, ami biztos, váltogatás nélkül ráöntjük a vegyszereket a kanapéra – az egyik csak eléri majd a kívánt hatást. Ez azonban nagy tévedés, és óriási hiba.
A folt eredetétől teljesen függetlenül a nem megfelelő módon alkalmazott, összekevert vegyszerek olykor nemhogy nem javítják a problémát, egymással kölcsönhatásba lépve még fokozzák is a folt nagyságát.
8. Ismert volt a folt eredete, de a vegyszerek keverése nagy bajt okozott.
Egy vérfoltos matracra egyszer a takarítónő az összes létező, általa használt háztartási szert sorban ráöntötte. Azonban csupán annyit ért el, hogy a vérfolt megmaradt, és az összekevert szerek kölcsönhatásba lépve egymással – szétmarták a kárpitot. A drága, minőségi matracot gyakorlatilag ki lehetett dobni.
Mielőtt kidobták volna, még felhívtak, hogy hátha tudok segíteni. Ezt azonban nem tudtam vállalni, mert az erősen szívó gépem szétszedte volna az anyagot, annyira mállott. Egy kicsi, még ép részen azonban megmutattam azt, ahogy a vérre való szeremmel gond nélkül kiszedtem a vérfoltot – és megtettem volna az egésszel is, ha hamarabb hívnak.

Kit hívjon, ha eltávolíthatatlan foltot talál a kanapéján?
Lehetséges a folttisztítás házilag? Sajnos kárpitozott bútorokon ez szinte soha nem megoldás. A felsorolt típusú foltok eltávolítására csak egy tapasztalattal rendelkező, profi kárpittisztító képes. Bár megoldás lehet a kanapé teljes lecserélése is…
Az évek tapasztalata és rutinja, valamint a számtalan elégedett ügyfelem a biztosíték arra, hogy az Ön kárpitja és kanapéja jól jár, ha rám bízza a foltokat. Korrekt árakkal dolgozom, házhoz megyek, és szinte mindig pár óra alatt kész is vagyok.
Amennyiben a cikkben felsorolt természetű foltokkal akad problémája (zsír, olaj, vörösbor, vér) ne tegyen egyebet, csak egy nedves ronggyal, törlőkendővel szívja fel a szennyeződés nagyját, majd finoman törölje át a felületet. Kérem, ne dörzsölje!
Ezt követően hívjon engem, hogy mielőbb előjegyzésbe vehessem, s újjá varázsoljam a foltos bútorát.
Gyakran Ismételt Kérdések
A legfontosabb, hogy a folyadékokat alaposan itassa fel egy papírtörlővel, nedves ruhával, hogy a szennyeződés ne húzódjon le a szivacs mélyébe. Ezután törölje át finoman egy nedves kendővel, hogy híguljon a szennyeződés, végül hívjon egy kárpittisztítót, mondjuk engem. A vegyszerek és a dörzsölés sajnos csak ronthat a helyzeten.
Vörösbor a fotelon vagy kanapén, olajfolt vagy vérfolt a kárpiton, zsírfoltok a lakásban bármilyen szöveten, gyümölcsfoltok, gépolaj-foltok, ismeretlen szennyeződések a lakásban – ezeket tilos házilag kezelni! A bútorkárpit-tisztító mestert keresse a problémával, ő gond nélkül megoldja.
Semmi esélye annak, hogy perceken belül ott vagyok a baleset helyszínén. Kizárólag már beszáradt foltokat kezelek, sőt, sokszor évekkel az odakerülésük után kell őket eltüntetnem őket. Szóval igen, ki lehet szedni a beszáradt foltokat is.

Vélemény, hozzászólás?